از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...
0

رموز نرم افزار سپیدار

آشنایی با امکانات سپیدار سیستم

در اینجا سعی داریم به چندین امکانات کاربردی سپیدار سیستم و چگونگی استفاده از آن ها را به شما آشنا شویم. امکاناتی که در زیر با آن ها آشنا می شوید امکانات عمومی نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم هستند، بنابرین اگر شما فقط سیستم حسابداری سپیدار همکاران سیستم را دارید نیز می توانید از این امکانات استفاده کنید.

۱- بدون نیاز به موس از سپیدار سیستم استفاده کنید.

یکی از امکاناتی که سپیدار داراست این است که بدون استفاده از موس می توانید کارهای روزمره ی خود را انجام دهید.

با ورود به سیستم کلید Alt را فشار دهید. با این کار علامت موس در گوشه راست بالا صفحه روی قسمت عملات قرار م گیرد.

حال با کلیدهای جهت نما و Enter می توانید فرم عملیات و زیر شاخه های فرم که مربوط به سیستم شما است را مشاهده و باز کنید. برای مثال سیستم انبار را انتخاب کنید تمامی فرم های انبار یعنی تمامی قسمت های عملیات و فهرست نمایش داده می شود.

حال صفحه فاکتور خرید باز شده را می توان با کلید های Tab و Enter و Space اطلاعات فاکتور را وارد کنید. کلید Tab برای حرکت بین خانه های جدول است کلید Tab حرکتش به صورت بالا به پاین و راست به چپ است. در هر فرمی متناسب با عملیاتی که در آن انجام می شود ، امکان استفاده از کلیدهای ترکیبی و میانبر برای سهولت ورود اطلاعات وجود دارد . در هر جایی از سیستم که باشید با زدن کلید F12 ، لیست راهنمای کلیدهای ترکیبی نمایش داده می شود.

اگر چند صفحه به طور همزمان در سپیدار سیستم باز است برای این که از موس استفاده نکنید می توانید از کلید های Ctrl +Tab استفاده کنید. این کلید ها بدون بستن صفحه ای به شما اجازه می دهند از صفحه ای به صفحه دیگر بروید و در فرم دیگر اطلاعات را ثبت کنید.

۲- ایجاد میز کار و فرم های پر کاربرد

حسابداران معمولا هر روز که سیستم را باز می کنند نیاز دارند که یک سری از فعالیت های روز را مشاهده کنند یا با دسترسی هایی که دارند فقط یک سری از فرم ها برایشان اهمیت دارد و بیشتر به آنها نیاز دارند، به همین منظور نیاز دارند که فرم ها به صورت یک جا باشد و با یک کلیک به آن فرم ها دسترسی داشته باشند. میز کار در قسمت پایین سمت چپ سپیدار قرار دارد.

میز کار در ابتدا برای هر کاربر خالی می باشد، روی میز کار کلیک کرده و قرار دادن موس روی آیتم مورد نظرتون کلیک کرده و بکشید و در میز کار قرار دهید (به صورت Drag & Drop). این کار به کاربران این امکان را می دهد که قسمت هایی که برایشان اهمیت بیشتری دارد در آن ها قرار دهد و به عنوان Shortcut از آن ها استفاده  و به سرعت به آن ها دسترسی پیدا کند.

از طرف دیگر شما ممکن است نیاز داشته باشید که یک فرم خاص مانند فعالیت های روزانه را وقتی که سیستم سپیدار را برای اولین بار، باز می کنید مشاهده نمایید تا از فعالیت های امروز خودتان آگاه شوید.

برای این کار کافی است که ابتدا فرم دلخواهتان را به میز کار اضافه نمایید. بعد در میز کار فرم مورد نظر را با نشانگر موس انتخاب نموده و در پایین میز کار ، روی تیک سبز که به معنی اجرابه صورت پیش فرض درهنگام اجرای برنامه می باشد، کلیک نمایید. . حالا هر وقت سیستم خود را مشاهده نمایید و دوباره وارد برنامه سپیدار شوید اولین صفحه ای که برای شما باز می شود فرم انتخابی شما به عنوان پیش فرض به هنگام اجرای برنامه می باشد. شکل زیر را مشاهده نمایید: